Υποψήφιος ο Γ. Μπασκόζος, στο 12μελές Όργανο Διακυβέρνησης του ΠΟΥ Ευρώπης
Ως παρατηρητής στις εργασίες της διαρκούς επιτροπής του ΠΟΥ Ευρώπης (SCRC, διευθυντήριο του ευρωπαϊκού τμήματος του ΠΟΥ), συμμετείχε στις 21 και 22 Μαίου ο ΓΓ Δημόσιας Υγείας Γιάννης Μπασκόζος.
![Υποψήφιος ο Γ. Μπασκόζος, στο 12μελές Όργανο Διακυβέρνησης του ΠΟΥ Ευρώπης](https://cdn.onmmd.gr/img/1200/675/85/2016/05/23/356ff5c383d3fa8c5ffb97043374118d_XL.jpg?t=37mzIjrfvv9msjyneo-7eg)
Ο κ. Μπασκόζος έκανε προφορική παρέμβαση για τα ζητήματα του ευρωπαϊκού σχεδίου δράσης για την ηπατίτιδα C και τη διακήρυξη και το σχέδιο δράσης για τα ζητήματα υγείας προσφύγων και μεταναστών.
Στο 12μελές όργανο διακυβέρνησης του ΠΟΥ Ευρώπης, αποφασίστηκε η σύνθεση της τελικής λίστας υποψηφίων για την συμπλήρωση των κενών θέσεων που προκύπτουν, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η χώρα μας με την υποψηφιότητα του ΓΓΔΥ κ. Μπασκόζου.
Η οριστική επικύρωση της εκλογής θα γίνει τον Σεπτέμβριο στην Κοπεγχάγη.