Δύο γιατροί για 490 μεταγγιζόμενους ασθενείς στο Λαικό!
![Δύο γιατροί για 490 μεταγγιζόμενους ασθενείς στο Λαικό!](https://cdn.onmmd.gr/img/1200/675/85/2013/10/06/4e98154f737ab3d65c46530c8ebbd125_XL.jpg?t=5iUgj43BvB-3qobUfDyzAA)
Μεμόνο 2 γιατρούς έχει μείνει η Μονάδα Μεσογειακής Αναιμίας του ΛαικούΝοσοκομείου, που καλύπτει 490 πολυμεταγγιζόμενους ασθενείς με μεσογειακήαναιμία.
Όπωςκαταγγέλει για πολλοστή φορά η Πανελλήνια Κίνηση για τη Μεσογεαική Αναιμία, απότους 6 γιατρούς που πρέπει να υπηρετούν σε αυτή τη Μονάδα από το καλοκαίρι -που είχε γίνει για πρώτη φορά γνωστό το πρόβλημα με την έλλειψη γιατρών - μέχρισήμερα υπάρχουν μόνο 2 γιατροί για να καλύπτουν τις τεράστιες ανάγκες των πολυμεταγγιζόμενων.
ΣτηΜονάδα υπηρετούν σήμερα η Διευθύντρια και άλλη μία γιατρός, ενω οι υπόλοιποιέχουν μετατεθεί σε άλλα νοσοκομεία.
Παρόμοια κατάσταση και στο Αγία Σοφία
Επίσης,τεράστια προβλήματα υπάρχουν και στις 2 αντίστοιχες Μονάδες στο νοσοκομείο ΑγίαΣοφία, καθώς αποχώρησαν 2 παρασκευάστριες λόγω συνταξιοδότησης, χωρίς οι θέσειςτους να έχουν καλυφθεί. Σημειώνεται ότι και στις 2 Μονάδες του Αγία Σοφίαμεταγγίζονται 734 πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία.