Ο Άδωνις ορίζει τον …Άδωνι πρόεδρο Ομάδας Δράσης για την Α’θμια
![Ο Άδωνις ορίζει τον …Άδωνι πρόεδρο Ομάδας Δράσης για την Α’θμια](https://cdn.onmmd.gr/img/1200/675/85/2014/03/21/43b05a4904dd9441d407abdb68e31e36_XL.jpg?t=-NLftqzNSo_iZUBGiBToow)
Με απόφαση και υπογραφή του Άδωνι Γεωργιάδη, ορίζεται ο Άδωνις Γεωργιάδης πρόεδρος της Επιτροπής – Ομάδας Δράσης για την εφαρμογή της μεταρρύθμισης στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Ο υπουργός Υγείας όρισε τον ...εαυτό του πρόεδρο της Επιτροπής – Ομάδας Δράσης για την υποστήριξη της εφαρμογής, του συντονισμού και της υλοποίησης της Μεταρρύθμισης της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.
Στην Επιτροπή μετέχουν επίσης ο υφυπουργός Υγείας Αντώνης Μπέζας, ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Υγείας Πελοπίδας Καλλίρης και ο Παύλος Θεοδωράκης Εμπειρογνώμονας σε θέματα Πολιτικής Υγείας και Πρόεδρος Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του υπουργείου Υγείας.
Σκοπός της Ομάδας Δράσης είναι η διαρκής υποστήριξη της εφαρμογής, του συντονισμού και της υλοποίησης της Μεταρρύθμισης της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας και στη βάση των παραπάνω, η οργανωτική και διοικητική ολοκλήρωση του συστήματος της Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας, βάσει του υφιστάμενου νομοθετικού πλαισίου.
Την Επιτροπή – Ομάδα Δράσης στελεχώνουν επίσης οι:
--Ελευθέριος Θηραίος, Γενικός Ιατρός – Επιμελητής Α΄ ΕΣΥ στο Κέντρο Υγείας Βάρης, Μέλος της Ειδικής Επιστημονικής Επιτροπής για τη μεταρρύθμιση στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
-- Φακουκάκη Βασιλική, Προϊσταμένη Γενικής Διεύθυνσης Υπηρεσιών Υγείας.
-- Σακελλαρίου Χρυσοβαλάντω του Λάμπρου, Προϊσταμένη Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας.
-- Βαφειάδης Ιωάννης του Νικολάου, Προϊστάμενος Γενικής Διεύθυνσης Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Υπηρεσιών Υγείας, ΕΟΠΥΥ.
-- Wim Van Lerberghe του Jan, Ειδικός Εμπειρογνώμονας σε θέματα Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας του Περιφερειακού Γραφείου Ευρώπης του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας (WHO).
![](https://cdn.onmmd.gr/img/900/max/90/media/news/2014/03/21/310387/apofash advni gia advni 2.jpg?t=2YLCO0KtEBDh7Y4inzNAsQ)