Η φωτογραφία της ημέρας: Ο 7χρονος που νίκησε τη λευχαιμία
Μια διάγνωση που δείχνει καρκίνο δεν αποτελεί απαραίτητα θανατική ποινή και ένα γενναίο αγόρι μόλις επτά ετών είναι η ζωντανή απόδειξη.
![Η φωτογραφία της ημέρας: Ο 7χρονος που νίκησε τη λευχαιμία](https://cdn.onmmd.gr/img/1200/675/85/2014/05/21/2b2f220a17ca81e58f64ec9a899e475d_XL.jpg?t=lkjS7T5DY6h4Dfk_k7IVfQ)
Ο μικρός Νόα πρωταγωνιστεί στη νέα καμπάνια με τίτλο My Life is Proof (Η Ζωή μου είναι η Απόδειξη) από το Κέντρο για τα Παιδιά με Καρκίνο του Ιατρικού Κέντρου UMMC, στο Πανεπιστήμιο του Μισισίπι.
![boy](https://cdn.onmmd.gr/img/900/max/90/2014/05/21/boy.jpg?t=FNMTX0KC07nYKUhjqbFV2w)
Στα αριστερά της φωτογραφίας βλέπουμε το Νόα σε ηλικία τεσσάρων ετών, χλωμό και αδύνατο, την περίοδο που έκανε χημειοθεραπείες.
Στα δεξιά, ο Νόα σε ηλικία επτά ετών και πάλι με τα όμορφα ξανθά μαλλιά του.
Ο Νόα έλαβε διάγνωση για οξύ μυελογενή λευχαιμία (acute myeloid leukemia – AML) σε ηλικία μόλις 4 ετών. Πρόκειται για μια σπάνια, επιθετική μορφή λευχαιμίας. Οι γιατροί του είχαν δώσει 50% πιθανότητες να επιβιώσει.
Ο μικρός Νόα ακολούθησε χημειοθεραπεία και υποβλήθηκε σε μεταμόσχευση μυελού των οστών και κατάφερε να βγει από το νοσοκομείο νικητής, απαλλαγμένος πλέον από τον καρκίνο.