Στην αφετηρία για τον 33ο Μαραθώνιο της Αθήνας
Κάτω από πολύ καλές καιρικές συνθήκες ξεκινά, στις 9 το πρωί, ο 33ος Μαραθώνιος Αθήνας και οι παράλληλοι αγώνες 5 χλμ -πρωί, απόγευμα-, 10 χλμ και παίδων.
![Στην αφετηρία για τον 33ο Μαραθώνιο της Αθήνας](https://cdn.onmmd.gr/img/1200/675/85/2015/11/08/297d381454bb2616d6da3de91b470ff6_XL.jpg?t=RhsQF19C4a-ut3VHus-qPw)
Στις 19.30 θα παραθέσει δεξίωση στο Δημαρχιακό Μέγαρο προς τιμήν των νικητών και των διεθνών αποστολών που θα συμμετάσχουν. Θα απευθύνουν χαιρετισμό ο πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Μαραθωνίων (AIMS), κ. Paco Borao, και ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ κ. Κώστας Παναγόπουλος.
Λόγω της διεξαγωγής του Μαραθωνίου, σε ισχύ θα τεθούν κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην Αθήνα.
Την Κυριακή 8 Νοεμβρίου τα μέτρα της Τροχαίας θα ξεκινήσουν από τις 05.00 το πρωί. Τμηματικά και μέχρι τις 19.00 θα κλείσει το κομμάτι που περικλείεται από τις Λεωφόρους Αμαλίας-Πανεπιστημίου- Βασιλίσσης Σοφίας-Μεσογείων και Μαραθώνος
Η εκκίνηση του ΚΜΑ θα δοθεί στις 09.00 και οι δρομείς θα ακολουθήσουν την κλασική διαδρομή Λ. Μαραθώνος – Μαραθωνοδρόμων – Τύμβος Μαραθώνα – Μαραθωνοδρόμων – Λ.Μαραθώνος – Λ.Μεσογείων – Μιχαλακοπούλου – Φειδιππίδου - Λ.Β.Σοφίας – Ηρώδου Αττικού - Παναθηναϊκό Στάδιο.
Διαβάστε περισσότερα στο newsbomb.gr