H AIM για τρίτη χρονιά στο πλευρό της Ομάδας Αιγαίου
Ανανεώθηκε:
Η ΑΙΜ και τα ΑΒ δίνουν το «παρών» όπου υπάρχει χαμόγελο, όσο μακριά κι αν βρίσκεται. Έτσι για 3η συνεχή χρονιά, στο πλαίσιο του προγράμματος «Βουρτσίζουμε μαζί» η ΑΙΜ και τα ΑΒ θα «συνταξιδέψουνι» με την Ομάδα Αιγαίου σε ακριτικά νησιά, με στόχο την φροντίδα του χαμόγελου των κατοίκων.
![H AIM για τρίτη χρονιά στο πλευρό της Ομάδας Αιγαίου](https://cdn.onmmd.gr/img/1200/675/85/2018/04/24/Aim-dontia.jpg?t=cHqe8jC9yQm8TxOLIJCezA)
Πρόκειται για τον 24ο Διάπλου της Ομάδας Αιγαίου που θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 10-21 Μαϊου στα νησιά: Φούρνοι, Θύμαινα, Πάτμος, Δονούσα, Αμοργός, Φολέγανδρος, Ίος και Κουφονήσια.
Κατά τη διάρκειά του οι εθελοντές γιατροί της Ομάδας Αιγαίου, θα προσφέρουν δωρεάν οδοντιατρικό έλεγχο και συμβουλές για την πρόληψη της στοματικής υγείας.
Κάθε χρονιά η ΑΙΜ σε συνεργασία με τα ΑΒ στηρίζουν και τη δημιουργία ενός έργου υποδομής σε κάποιο από τα ακριτικά νησιά. Φέτος είναι η σειρά των Αρκιών, στους οποίους θα αναλάβει την ανακαίνιση του κτηρίου που στεγάζει το ιατρείο του νησιού.
Δείτε κι αυτό:
Καρδιαγγειακά νοσήματα: Η πρώιμη ένδειξη που αντανακλάται στο στόμα
Διαβήτης τύπου 2: Με ποια στοματικά συμπτώματα εκδηλώνεται
Πέντε διατροφικές συνήθειες για πιο γερά και υγιή δόντια
Από το στόμα ξεκινά μία από τις πιο θανατηφόρες μορφές καρκίνου